Shpirtin e zi – Genc Prelvukaj


Kisha dasht me i vra kujtimet
Para se me mvra ato
Luftoj me tregimet
Ku merr frym ajo
Kurr ma i heshtun i ulem ne pjano
Mduket qe marr fund si lule pa vazo
Kjo koh plot dhembje por e shtyj
I hapi fotot tua i fshi i pshtyj
Thom vet me veti si ka mundsi
Un jeten e bardh e ti shpirtin e zi
Si spari spe kuptoj asnje pjes
Se bashku kemi sha njerzt e pabes
E tash ti pabesisht
Cdo pik dashni ma shkele me dy kamb
E ma ktheve me tradhti
E poshter paskam humb koh me ty
Von ta pash talentin me i rrejt njerzt n sy
www.hiteshqip.org

Ne boten teme t drejt ti paske dasht lojnat
Emrin sta lexoj thjesht ti urrej shkronjat
Sjom prej metali dhembja skalon
Kur ta merr dikush tjeter njerin qe e don
E ti shtegton i ndron adresat folete
Merr ca ke me marr dhe zhdukesh perjet
Krejt ti fali vec mos u kthe me kurre
Ndryshe jemi na kemi tjeter kulture
N fund t fundit su kon e shkrume
Jeta jeme sosht me mekate e mbulume
E jotja po keshtu qe ma mir n vetmi
Se ndaj jeten me ty kur e ke shpirtin e zi